Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to id translation catalogue (1143 entries)

en: Save as Default
id: Simpan sebagai Baku

en: Import Export
id: Impor Ekspor

en: Pagination
id: Paginasi

en: Hue
id: Corak

en: Exclusion
id: Pengecualian

en: Difference
id: Berbeda

en: Reorder
id: Susun Ulang

en: System Fonts
id: Font Sistem

en: System Colors
id: Warna Sistem

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Width
id: Lebar Khusus

en: Add New Page Template
id: Tambahkan Template Halaman Baru

[ctx: Typography Control]
en: Word Spacing
id: Kata Spasi

en: Perspective
id: Perspektif

en: Scale Y
id: Skala Y

en: Scale X
id: Skala X

en: Connect & Activate
id: Sambungkan & Aktifkan

en: Elements Usage
id: Penggunaan Elemen

en: Mark widgets as favorites by right clicking them. Favorite widgets will always appear at the top of the editor panel for easy access.
id: Tandai widget sebagai favorit dengan mengklik kanan. Widget favorit akan selalu muncul di bagian atas panel editor untuk kemudahan akses.

en: Favorite Widgets
id: Widget Favorit

note: translators: 1: Integration settings link open tag, 2: Create API key link open tag, 3: Link close tag.
en: Set your Google Maps API Key in Elementor's %1$sIntegrations Settings%3$s page. Create your key %2$shere.%3$s
id: Setel Kunci Google Maps API Anda di halaman %1$sSetelan Integrasi%3$s Elementor. Buat kunci Anda %2$sdi sini.%3$s

en: Flip Vertical
id: Balik secara vertikal

en: Flip Horizontal
id: Balik secara horisontal

en: Skew Y
id: Miring Y

en: Skew X
id: Miring X

en: Skew
id: Miring

en: Keep Proportions
id: Pertahankan Proporsi

en: Rotate Y
id: Putar Y

en: Rotate X
id: Putar X

en: 3D Rotate
id: Putar 3D

en: Transform
id: Transformasi

en: Custom Code is a tool gives you one place where you can insert scripts, rather than dealing with dozens of different plugins and deal with code.
id: Kode Khusus adalah alat yang memberi Anda satu tempat di mana Anda dapat menyisipkan script, daripada berurusan dengan lusinan plugin yang berbeda dan menangani kode.

en: Add Your Custom Code
id: Tambah Kode Khusus Anda

en: Custom Code
id: Kode Khusus

en: For easy access, favorite the widgets you use most often by right clicking > Add to Favorites.
id: Untuk akses mudah, favoritkan widget yang paling sering Anda gunakan dengan mengklik kanan > Tambahkan ke Favorit.

[ctx: Text Stroke Control]
en: Text Stroke
id: Stroke Teks

en: Stroke Color
id: Warna Stroke

en: Text Stroke
id: Stroke Teks

en: Privacy Policy
id: Kebijakan Privasi

en: Terms of Service
id: Ketentuan Layanan

note: translators: 1. "Terms of service" link, 2. "Privacy policy" link
en: By clicking Sign Up, you agree to Elementor's %1$s and %2$s
id: Dengan mengklik Daftar, Anda menyetujui %1$s dan %2$s Elementor

en: Ongoing Experiments
id: Eksperimen yang sedang berlangsung

en: Stable Features
id: Fitur Stabil

en: WordPress widgets will not be shown when searching in the editor panel. Instead, these widgets can be found in the “WordPress” dropdown at the bottom of the panel.
id: Widget WordPress tidak akan ditampilkan saat mencari di panel editor. Sebagai gantinya, widget ini dapat ditemukan di dropdown “WordPress” di bagian bawah panel.

en: Hide native WordPress widgets from search results
id: Sembunyikan widget WordPress asli dari hasil pencarian

en: Inline Font Icons
id: Ikon Font Inline

en: Elementor Experiments
id: Eksperimen Elementor

en: Invalid title
id: Judul tidak valid

en: Not allowed to rollback versions
id: Tidak diizinkan untuk mengembalikan versi

en: The default page template as defined in Elementor Panel → Hamburger Menu → Site Settings.
id: Template laman standar seperti yang didefinisikan di Panel Elementor → Menu Hamburger → Pengaturan Situs.

en: Invalid URL
id: URL Tidak Valid

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: Want to create custom text paths with SVG? %1$sLearn More%2$s
id: Ingin membuat jalur teks khusus dengan SVG? %1$sPelajari Lebih Lanjut%2$s

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please %1$sread more%2$s about this issue
id: Tolong dicatat! Kami tidak dapat menonaktifkan semua plugin Anda di Mode Aman. Harap %1$sbaca lebih lanjut%2$s tentang kendala ini

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: %1$sClick here%2$s to troubleshoot
id: %1$sKlik di sini%2$s untuk memecahkan masalah

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Or view %1$sTrashed Items%1$s
id: Atau lihat %1$sItem Yang Dibuang%1$s

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Learn more about %1$sWordPress revisions%2$s
id: Pelajari lebih lanjut tentang %1$srevisi WordPress%2$s

note: translators: 1: Function argument, 2: Elementor version number.
en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s!
id: Argumen %1$s sudah tidak digunakan lagi sejak versi %2$s!

note: translators: 1: Function argument, 2: Elementor version number, 3: Replacement argument name.
en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s! Use %3$s instead.
id: Argumen %1$s sudah tidak digunakan lagi sejak versi %2$s! Gunakan %3$s sebagai gantinya.

en: Luminosity
id: Luminositas

en: Saturation
id: Saturasi

en: Page Transitions
id: Transisi Laman

en: Screen
id: Layar

en: Multiply
id: Mengalikan

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: %1$sClick here%2$s to join our first-to-know email updates.
id: %1$sKlik di sini%2$s untuk bergabung dengan pembaruan e-mail tahu-pertama-kali.

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: Explore additional Premium Shape packs and use them in your site. %1$sLearn More%2$s
id: Jelajahi paket Bentuk Premium tambahan dan gunakan di situs Anda. %1$sPelajari Lebih Lanjut%2$s

en: Meet Page Transitions
id: Temui Transisi Halaman

en: Page Transitions let you style entrance and exit animations between pages as well as display loader until your page assets load.
id: Transisi Halaman memungkinkan Anda mengatur animasi masuk dan keluar antar halaman serta pemuat tampilan hingga aset halaman Anda dimuat.

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Select one or go ahead and %1$screate one%2$s now.
id: Pilih satu atau lanjutkan dan %1$sbuat satu%2$s sekarang.

en: Lighten
id: Cerahkan

en: Darken
id: Gelapkan

en: Widescreen <br> Settings added for the Widescreen device will apply to screen sizes %dpx and up
id: Pengaturan <br> Layar Lebar yang ditambahkan untuk perangkat Layar Lebar akan diterapkan ke ukuran layar %dpx dan lebih tinggi

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: You can enable it from the %1$sElementor settings page%2$s.
id: Anda dapat mengaktifkannya dari %1$shalaman pengaturan Elementor%2$s.

note: translators: %s: Device name.
en: Hide On %s
id: Sembunyikan Di %s

note: translators: %1$s Span open tag, %2$s: Span close tag.
en: Templates Help You %1$sWork Efficiently%2$s
id: Template Membantu Anda %1$sBekerja Secara Efisien%2$s

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: In order for Theme Style to affect all relevant Elementor elements, please disable Default Colors and Fonts from the %1$sSettings Page%2$s.
id: Agar Gaya Tema memengaruhi semua elemen Elementor yang relevan, harap nonaktifkan Warna dan Jenis Huruf Standar dari %1$sHalaman Pengaturan%2$s.

en: Widescreen breakpoint settings will apply from the selected value and up.
id: Pengaturan breakpoint layar lebar akan diterapkan dari nilai yang dipilih dan semakin tinggi.

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Your feedback is important - %1$shelp us%2$s improve these features by sharing your thoughts and inputs.
id: Umpan balik Anda penting - %1$sbantu kami%2$s meningkatkan fitur ini dengan membagikan pemikiran dan masukan Anda.

en: Get pixel-perfect design for every screen size. You can now add up to 6 customizable breakpoints beyond the default desktop setting: mobile, mobile extra, tablet, tablet extra, laptop, and widescreen.
id: Dapatkan desain pixel-sempurna untuk setiap ukuran layar. Anda sekarang dapat menambahkan hingga 6 breakpoint yang dapat disesuaikan di luar pengaturan desktop standar: seluler, ekstra seluler, tablet, ekstra tablet, laptop, dan layar lebar.

en: Additional Custom Breakpoints
id: Breakpoint Khusus Tambahan

en: Color Dodge
id: Warna Dodge

en: Favorites
id: Favorit

en: Categories
id: Kategori

en: Sections
id: Bagian

en: Submissions
id: Penyerahan

en: Responsive Preview
id: Pratinjau Responsif

en: Please Note! The “Improved CSS Loading” mode reduces the amount of CSS code that is loaded on the page by default. When activated, the CSS code will be loaded, rather inline or in a dedicated file, only when needed. Activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
id: Tolong dicatat! Mode "Peningkatan Pemuatan CSS" mengurangi jumlah kode CSS yang dimuat pada halaman secara standar. Saat diaktifkan, kode CSS akan dimuat, tidak secara inline atau dalam berkas khusus, hanya jika diperlukan. Mengaktifkan eksperimen ini dapat menyebabkan konflik dengan plugin yang tidak kompatibel.

en: Failed to save user favorites
id: Gagal menyimpan favorit pengguna

en: Adds a new color picker functionality that allows choose a color from other elements settings.
id: Menambahkan fungsi pemilih warna baru yang memungkinkan memilih warna dari pengaturan elemen lain.

en: Adds a top bar to elementors pages in admin area.
id: Menambahkan bilah atas ke halaman elementor di area administrator.

en: Admin Top Bar
id: Bilah Atas Administrator

en: It seems like your site doesn't have any active Kit. The active Kit includes all of your Site Settings. By recreating your Kit you will able to start edit your Site Settings again.
id: Sepertinya situs Anda tidak memiliki Kit yang aktif. Kit aktif mencakup semua Pengaturan Situs Anda. Dengan membuat ulang Kit Anda, Anda akan dapat mulai mengedit Pengaturan Situs Anda lagi.

en: Recreate Kit
id: Buat Ulang Kit

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder and in the site’s database. Recreate those files and settings, according to the most recent settings.
id: Gaya yang diatur di Elementor disimpan dalam file CSS di folder unggahan dan di database situs. Buat ulang file dan pengaturan tersebut, sesuai dengan pengaturan terbaru.

en: Regenerate Files & Data
id: Buat Ulang Berkas & Data

en: Regenerate CSS & Data
id: Buat Ulang CSS & Data

en: New kit have been created successfully
id: Kit baru berhasil dibuat

en: An error occurred while trying to create a kit.
id: Terjadi sebuah eror saat mencoba membuat kit!

en: There's already an active kit.
id: Sudah ada kit aktif.

en: Collect Your Form Submissions
id: Kumpulkan Pengiriman Formulir Anda

en: Color Sampler
id: Contoh Warna

en: Default Device View
id: Tampilan Perangkat Standar

en: Hidden Elements
id: Elemen Tersembunyi

en: Improved CSS Loading
id: Peningkatan Pemuatan CSS

en: Kit not found
id: Kit tidak ditemukan

en: Kit not exists.
id: Kit tidak ada

en: Kit Library
id: Pustaka Kit

en: API Key
id: Kunci API

en: Incompatible
id: Tidak sesuai

en: Compatible
id: Sesuai

en: Compatibility unknown
id: Kesesuaian tidak diketahui

en: Compatibility not specified
id: Kesesuaian tidak spesifik

en: Google Maps Embed API
id: Google Maps API Sematan

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag
en: Google Maps Embed API is a free service by Google that allows embedding Google Maps in your site. For more details, visit Google Maps' %1$sUsing API Keys%2$s page.
id: API Sematan Google Maps adalah sebuah layanan gratis dari Google yang memungkinkan menyematkan Google Maps pada situs Anda. Untuk lebih jelasnya, kunjungi Halaman Google Maps %1$sMenggunakan Kunci API%2$s.

en: Round
id: Bulat

en: Repeat
id: Berulang

en: Y Position
id: Posisi Y

en: X Position
id: Posisi X

en: Bottom Right
id: Kanan bawah

en: Bottom Left
id: Kiri bawah

en: Bottom Center
id: Tengah bawah

en: Top Right
id: Kanan atas

en: Top Left
id: Kiri Atas

en: Top Center
id: Tengah Atas

en: Center Right
id: Tengah Kanan

en: Center Center
id: Tengah Tengah

en: Scale
id: Skala

en: Fit
id: Pas

en: Need More Shapes?
id: Butuh Lebih Banyak Bentuk?

en: Mask
id: Menutupi

en: Hexagon
id: Segi enam

en: Blob
id: Gumpalan

en: Sketch
id: Sketsa

en: Flower
id: Bunga

en: FAQ Schema
id: Skema FAQ

en: Set the way Google Fonts are being loaded by selecting the font-display property (Default: Auto).
id: Atur cara Google Font dimuat dengan memilih properti font-display (Default: Auto).

en: Font-display property defines how font files are loaded and displayed by the browser.
id: Properti font-display mendefinisikan bagaimana file font dimuat dan ditampilkan oleh browser.

en: Optional
id: Pilihan

en: Swap
id: Menukar

en: Blocking
id: Pemblokiran

en: Google Fonts Load
id: Pemuatan Font Google

en: Manage Breakpoints
id: Kelola Breakpoints

en: You can import a kit and apply it to your site, or export the elements from this site to be used anywhere else.
id: Anda dapat mengimpor kit dan menerapkannya ke situs Anda, atau mengekspor elemen dari situs ini untuk digunakan di tempat lain.

en: Widescreen
id: Layar lebar

en: Tablet Extra
id: Tablet Ekstra

en: Mobile Extra
id: Ekstra Seluler

en: Database update process is running in the background. Taking a while?
id: Proses pembaruan basis data berjalan di latar belakang. Meluangkan beberapa saat?

en: With Elementor Pro, you can control user access and make sure no one messes up your design.
id: Dengan Elementor Pro, Anda dapat mengontrol akses pengguna dan memastikan tidak ada yang mengacaukan desain Anda.

en: Managing a multi-user site?
id: Mengelola situs multi-pengguna?

en: Build outstanding popups using Elementor Pro and get more leads, sales and subscribers.
id: Bangun popup yang luar biasa menggunakan Elementor Pro dan dapatkan lebih banyak prospek, penjualan, dan pelanggan.

en: Using popups on your site?
id: Menggunakan popup di situs Anda?

en: Use Elementor Pro and enjoy unlimited integrations, visual design, templates and more.
id: Gunakan Elementor Pro dan nikmati integrasi tanpa batas, desain visual, templat, dan lainnya.

en: Want to design better MailChimp forms?
id: Ingin mendesain formulir MailChimp yang lebih baik?

en: Try out Elementor Pro and design your forms visually with one powerful tool.
id: Cobalah Elementor Pro dan rancang formulir Anda secara visual dengan satu alat canggih.

en: Center Left
id: Tengah Kiri

en: Triangle
id: Segitiga

note: translators: %1$s: Device Name
en: %1$s <br> Settings added for the %1$s device will apply to %2$spx screens and down
id: %1$s <br> Pengaturan yang ditambahkan ke perangkat %1$s akan diterapkan ke layar %2$spx dan ke bawah

en: Desktop <br> Settings added for the base device will apply to all breakpoints unless edited
id: Desktop <br> Pengaturan yang ditambahkan ke perangkat dasar akan diterapkan ke semua breakpoint kecuali diedit

en: Using Elementor & Contact Form 7?
id: Menggunakan Elementor & Formulir Kontak 7?

en: Using WooCommerce?
id: Menggunakan WooCommerce?

en: Love using Elementor?
id: Suka menggunakan Elementor?

en: Template Kits
id: Kit Template

en: Import / Export Kit
id: Impor / Ekspor Kit

en: Apply the design and settings of another site to this one.
id: Terapkan desain dan pengaturan situs lain ke situs ini.

en: Start Import
id: Mulai Impor

en: Import a Template Kit
id: Impor Kit Templat

en: Bundle your whole site - or just some of its elements - to be used for another website.
id: Bundel seluruh situs Anda - atau hanya beberapa elemennya - untuk digunakan di situs web lain.

en: Start Export
id: Mulai Ekspor

en: Export a Template Kit
id: Ekspor Kit Templat

note: translators: 1: New line break, 2: Learn More link.
en: Design sites faster with a template kit that contains some or all components of a complete site, like templates, content & site settings.%1$sYou can import a kit and apply it to your site, or export the elements from this site to be used anywhere else. %2$s
id: Rancang situs lebih cepat dengan kit template yang berisi beberapa atau semua komponen situs lengkap, seperti template, konten & pengaturan situs.%1$sAnda dapat mengimpor kit dan menerapkannya ke situs Anda, atau mengekspor elemen dari situs ini menjadi digunakan di tempat lain. %2$s

en: The uploaded file could not be moved
id: File yang diunggah tidak dapat dipindahkan

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
id: Maaf, jenis file ini tidak diizinkan untuk alasan keamanan.

en: Downloaded file has incorrect size
id: File yang diunduh memiliki ukuran yang salah

en: Zero size file downloaded
id: File ukuran nol diunduh

en: Remote server did not respond
id: Server jarak jauh tidak merespon

note: translators: 1: HTTP error message, 2: HTTP error code.
en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
id: Server jarak jauh mengembalikan hasil tak terduga berikut: %1$s (%2$s)

note: translators: 1: WordPress error message, 2: WordPress error code.
en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
id: Permintaan gagal karena kesalahan: %1$s (%2$s)

en: Could not create temporary file.
id: Tidak dapat membuat file sementara.

en: Invalid file type
id: Jenis file tidak valid

en: Fetching attachments is not enabled
id: Mengambil lampiran tidak diaktifkan

note: translators: %s: Menu slug.
en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
id: Item menu dilewati karena slug menu tidak valid: %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
id: Item menu dilewati karena slug menu hilang

note: translators: 1: Post title, 2: Post type.
en: Failed to import %1$s: Invalid post type %2$s
id: Gagal mengimpor %1$s: Jenis posting tidak valid %2$s

note: translators: 1: Term taxonomy, 2: Term name. translators: 1: Post type singular label, 2: Post title. translators: 1: Taxonomy name, 2: Term name.
en: Failed to import %1$s %2$s
id: Gagal mengimpor %1$s %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
id: Gagal membuat pengguna baru untuk %s. Postingan mereka akan dikaitkan dengan pengguna saat ini.

note: translators: %s: Post author.
en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
id: Gagal mengimpor penulis %s. Postingan mereka akan dikaitkan dengan pengguna saat ini.

en: The file does not exist, please try again.
id: File tidak ada, silakan coba lagi.

en: There was an error when reading this WXR file
id: Ada kesalahan saat membaca file WXR ini

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
id: Ini sepertinya bukan file WXR, nomor versi WXR hilang/tidak valid

en: Mobile and Tablet options cannot be deleted.
id: Opsi Seluler dan Tablet tidak dapat dihapus.

en: Active Breakpoints
id: Breakpoint Aktif

en: Stroke
id: Garis

en: Path
id: Jalur

en: Starting Point
id: Titik pangkal

en: Word Spacing
id: Spasi Kata

en: Show Path
id: Tampilkan Path

en: LTR
id: Kiri Ke Kanan

en: RTL
id: Kanan Ke Kiri

en: Text Direction
id: Arah Teks

en: Path Type
id: Jenis Jalur

en: Add Your Curvy Text Here
id: Tambahkan Teks Melengkung Anda Di Sini

en: Text Path
id: Jalur Teks

en: Oval
id: Lonjong

en: Arc
id: Busur

en: Wave
id: Gelombang

en: Learn more
id: Pelajari Lebih Lanjut

note: translators: %s: Max file size.
en: Remote file is too large, limit is %s
id: Berkas remot terlalu besar. Batasnya ialah %s

en: Install & Activate
id: Install & aktifkan

en: Find an Expert
id: Temukan Ahli

en: Elementor Developer Edition
id: Edisi Elementor Developer

en: Accessibility Improvements
id: Peningkatan Aksesibilitas

en: These enhancements may include some markup changes to existing elementor widgets
id: Penyempurnaan ini dapat mencakup beberapa perubahan markup ke widget elemen yang ada

en: Experiments
id: Percobaan

en: Active by default
id: Aktif secara default

en: Inactive by default
id: Tidak aktif secara default

en: No available experiments
id: Tidak tersedia contoh percobaan

en: To use an experiment on your site, simply click on the dropdown next to it and switch to Active. You can always deactivate them at any time.
id: Untuk mencoba di website Kamu, caranya klik dropdown next dan pilih Aktif. Kamu dapat menonaktifkan sewaktu-waktu.

en: Get a sneak peek at our in progress development versions, and help us improve Elementor to perfection. Developer Edition releases contain experimental functionality for testing purposes.
id: Intip versi pengembangan kami yang sedang berlangsung, dan bantu kami meningkatkan Elementor hingga sempurna. Rilis Edisi Pengembang berisi fungsionalitas eksperimental untuk tujuan pengujian.

en: The current version of Elementor doesn't have any experimental features . if you're feeling curious make sure to come back in future versions.
id: Versi Elementor saat ini tidak memiliki fitur eksperimental apa pun . jika Anda merasa penasaran pastikan untuk kembali di versi mendatang.

en: Stable
id: Stabil

en: Release Candidate
id: Kandidat Rilis

en: Alpha
id: Alfa

en: Development
id: Pengembangan

en: An array of accessibility enhancements in Elementor pages.
id: Serangkaian peningkatan aksesibilitas di halaman Elementor.

en: Please Note! The "Improved Asset Loading" mode reduces the amount of code that is loaded on the page by default. When activated, parts of the infrastructure code will be loaded dynamically, only when needed. Keep in mind that activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
id: Tolong dicatat! Mode "Peningkatan Pemuatan Aset" mengurangi jumlah kode yang dimuat pada halaman secara bawaan. Saat diaktifkan, bagian dari kode infrastruktur akan dimuat secara dinamis, hanya jika diperlukan. Perlu diingat bahwa mengaktifkan eksperimen ini dapat menyebabkan konflik dengan plugin yang tidak kompatibel.

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Access new and experimental features from Elementor before they're officially released. As these features are still in development, they are likely to change, evolve or even be removed  altogether. %1$sLearn More.%2$s
id: Akses fitur baru dan eksperimental dari Elementor sebelum dirilis secara resmi. Karena fitur ini masih dalam pengembangan, kemungkinan akan berubah, berkembang, atau bahkan dihapus sama sekali. %1$sPelajari Lebih Lanjut.%2$s

en: Improved Asset Loading
id: Asset Loading telah ditingkatkan

en: Developers, Please Note! This experiment includes some markup changes. If you've used custom code in Elementor, you might have experienced a snippet of code not running. Turning this experiment off allows you to keep prior Elementor markup output settings, and have that lovely code running again.
id: Pengembang, Harap Dicatat! Eksperimen ini mencakup beberapa perubahan markup. Jika Anda telah menggunakan kode khusus di Elementor, Anda mungkin mengalami potongan kode yang tidak berjalan. Menonaktifkan eksperimen ini memungkinkan Anda untuk mempertahankan pengaturan keluaran markup Elementor sebelumnya, dan menjalankan kembali kode yang indah itu.

en: Search Landing Pages
id: Cari Landing Pages

en: Unknown
id: Tidak diketahui

note: translators: %s: Elementor plugin name.
en: Tested up to %s version
id: Diuji hingga versi %s

en: Compatibility Alert
id: Peringatan Kompatibilitas

en: Landing Pages
id: Landing Page

en: Add New Landing Page
id: Tambah Landing Page baru

en: Build Effective Landing Pages for your business' marketing campaigns.
id: Buat Landing Page yang Efektif untuk kampanye pemasaran bisnis Anda.

en: Adds a new Elementor content type that allows creating beautiful landing pages instantly in a streamlined workflow.
id: Menambahkan tipe konten Elementor baru yang memungkinkan pembuatan landing page yang indah secara instan dalam alur kerja yang efisien.

en: No landing pages found in trash
id: Tidak ada halaman arahan yang ditemukan di tempat sampah

en: No landing pages found
id: Tidak ada halaman arahan yang ditemukan

en: View Landing Page
id: Lihat Halaman Arahan

en: All Landing Pages
id: Semua Halaman Arahan

en: New Landing Page
id: Halaman Arahan Baru

en: Edit Landing Page
id: Sunting Halaman Arahan

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
id: Beberapa plugin yang Anda gunakan belum diuji dengan versi terbaru %1$s (%2$s). Untuk menghindari masalah, pastikan semuanya terbaru dan kompatibel sebelum memperbarui %1$s.

en: Custom Columns Gap
id: Celah Kolom Khusus

en: Keep my settings
id: Pertahankan setelan saya

en: By removing this template you will delete your entire Site Settings. If this template is deleted, all associated settings: Global Colors & Fonts, Theme Style, Layout, Background, and Lightbox settings will be removed from your existing site. This action can not be undone.
id: Dengan menghapus template ini, Anda akan menghapus seluruh Pengaturan Situs Anda. Jika template ini dihapus, semua pengaturan terkait: Warna & Font Global, Gaya Tema, Tata Letak, Latar Belakang, dan pengaturan Lightbox akan dihapus dari situs Anda yang ada. Tindakan ini tidak bisa dibatalkan.

en: Are you sure you want to delete your Site Settings?
id: Anda yakin ingin menghapus pengaturan situs Anda?

[ctx: Page Template]
en: Theme
id: Tema

en: The Global value you are trying to use is not available.
id: Nilai Global yang Anda coba gunakan tidak tersedia.

en: Choose SVG
id: Pilih Svg

note: Description of the plugin
en: The Elementor Website Builder has it all: drag and drop page builder, pixel perfect design, mobile responsive editing, and more. Get started now!
id: Pembuat Situs Web Elementor memiliki semuanya: seret dan lepas pembuat halaman, desain piksel sempurna, pengeditan responsif seluler, dan banyak lagi. Mulai sekarang!

en: Migrate to v3.0
id: Migrasi ke v3.0

en: Rerun Update Script
id: Jalankan Ulang Script Pembaruan

en: Warning: This will reset your current Global Fonts and Colors, and will migrate your previous settings from v2.x versions.
id: Peringatan: Hal ini akan mengatur ulang Font dan Warna Global Anda saat ini, dan akan memindahkan pengaturan Anda sebelumnya dari versi v2.x.

en: Global Colors
id: Warna Global

en: Choose name
id: Pilih nama

en: Site Name
id: Nama Situs

en: Site Identity
id: Identitas Situs

en: Theme
id: Tema

en: Layout Settings
id: Pengaturan Layout

en: Site Logo
id: Logo Situs

en: Site Favicon
id: Favikon Situs

en: Choose description
id: Pilih deskripsi

en: Download
id: Unduh

en: Panel Width
id: Lebar Panel

en: Suggested favicon dimensions: 512 × 512 pixels.
id: Dimensi favicon yang disarankan: 512 × 512 piksel.

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
id: Perubahan akan terlihat di pratinjau hanya setelah halaman dimuat ulang.

en: Become a super contributor by opting in to share non-sensitive plugin data and to receive periodic email updates from us.
id: Menjadi kontributor super dengan memilih untuk membagikan data plugin yang tidak sensitif dan menerima pembaruan email berkala dari kami.

en: Optimized DOM Output
id: Output DOM yang Dioptimalkan

en: Heads up, Please backup before upgrade!
id: Perhatian, Harap buat cadangan sebelum meningkatkan!

en: User Preferences
id: Preferensi Pengguna

en: Site Settings
id: Pengaturan Situs

en: Not working? You can set a different selector for the title in Site Settings > Layout
id: Tidak bekerja? Anda dapat mengatur pemilih berbeda untuk judul di Pengaturan Situs> Tata Letak

en: Apply Link On
id: Terapkan Link pada

en: Items
id: Item

en: Fill
id: Mengisi

en: The `theme-color` meta tag will only be available in supported browsers and devices.
id: Tag meta `theme-color` hanya akan tersedia di browser dan perangkat yang didukung.

en: Saved Color
id: Warna Disimpan

en: Site Description
id: Deskripsi Situs

en: Default Page Layout
id: Layout Halaman Standar

en: Rows Gap
id: Jarak Baris

en: Mobile Browser Background
id: Latar Belakang Browser Ponsel

en: Error
id: Eror

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: The latest update includes some substantial changes across different areas of the plugin. We highly recommend you %1$sbackup your site before upgrading%2$s, and make sure you first update in a staging environment
id: Pembaruan terbaru mencakup beberapa perubahan substansial di berbagai area plugin. Kami sangat menyarankan Anda %1$smencadangkan situs Anda sebelum memutakhirkan%2$s, dan pastikan Anda terlebih dahulu memperbarui dalam instalasi situs staging

en: Reset Data
id: Atur Ulang Data

en: Click the media icon to upload file
id: Klik ikon media untuk mengunggah file

en: Watch the Full Guide
id: Lihat panduan lengkapnya

en: Enable Unfiltered File Uploads
id: Aktifkan Upload File yang Tidak Tersaring

en: Get introduced to Elementor by watching our "Getting Started" video series. It will guide you through the steps needed to create your website. Then click to create your first page.
id: Perkenalkan Elementor dengan menonton serial video "Memulai" kami. Ini akan memandu Anda melalui langkah-langkah yang diperlukan untuk membuat situs web Anda. Kemudian klik untuk membuat halaman pertama Anda.

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
id: Jika Anda mengalami masalah loading, hubungi administrator situs Anda untuk memecahkan masalah menggunakan Safe Mode.

en: Click here to run it now
id: Klik di sini untuk menjalankannya sekarang

note: translators: %s: Widget title.
en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
id: Gunakan widget %s dan lusinan fitur pro lainnya untuk memperluas kotak peralatan Anda dan membangun situs lebih cepat dan lebih baik.

en: Buttons
id: Tombol

en: Focus
id: Fokus

en: Default Kit
id: Kit Standar

en: Back
id: Kembali

en: Fullscreen
id: Layar Penuh

en: Share
id: Bagikan

en: Toolbar Icons Size
id: Ukuran Ikon Toolbar

en: Navigation Icons Size
id: Ukuran Ikon Navigasi

en: Custom Attributes
id: Atribut Khusus

en: Dynamic Tags
id: Tag Dinamis

en: Elementor Dynamic Content
id: Konten Dinamis Elementor

en: You’re missing out!
id: Anda ketinggalan!

en: Get more dynamic capabilities by incorporating dozens of Elementor's native dynamic tags.
id: Dapatkan lebih banyak kemampuan dinamis dengan menggabungkan puluhan tag dinamis asli Elementor.

en: Share on Facebook
id: Bagikan di Facebook

en: Share on Twitter
id: Bagikan di Twitter

en: Pin it
id: Buat Pin

en: Download image
id: Unduh gambar

en: Attributes
id: Atribut

en: Meet Our Attributes
id: Kenali Atribut Kami

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
id: Atribut memungkinkan Anda menambahkan atribut HTML khusus ke elemen apapun.

en: The upgrade process includes a database update
id: Proses peningkatan mencakup pembaruan basis data

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
id: Kami sangat menyarankan untuk mencadangkan basis data Anda sebelum melakukan peningkatan.

en: Draft
id: Konsep

en: Paragraph Spacing
id: Spasi Paragraf

en: Form Fields
id: Ruas Isian Formulir

en: Field
id: Ruas Isian

en: Set custom attributes for the link element. Separate attribute keys from values using the | (pipe) character. Separate key-value pairs with a comma.
id: Tetapkan atribut khusus untuk elemen tautan. Pisahkan kunci atribut dari nilai menggunakan karakter | (pipa). Pisahkan pasangan nilai kunci dengan koma.

en: With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
id: Dengan Elementor Pro WooCommerce Builder, Anda dapat mendesain toko Anda tanpa coding!

en: Already connected.
id: Telah terhubung.

note: translators: %s: Remote user.
en: Connected as %s
id: Terhubung sebagai %s

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
id: Gagal menghubungkan ke Pustaka. Silakan coba muat ulang halaman dan coba lagi

en: Preferences
id: Preferensi

en: UI Theme
id: Tema UI

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
id: Atur mode terang atau gelap, atau gunakan Deteksi Otomatis untuk mensinkronkan dengan pengaturan OS Anda.

en: Auto Detect
id: Deteksi Otomatis

en: Light
id: Terang

en: Dark
id: Gelap

en: Enable Lightbox In Editor
id: Aktifkan Lightbox di Penyunting

en: Background Size
id: Ukuran Latar

en: Auto
id: Otomtatis

en: Cover
id: Sampul

en: Contain
id: Berisi

note: translators: %s: Video provider
en: %s Video Player
id: %s Pemutar Video

en: Usage Data Sharing
id: Berbagi Data Penggunaan

en: Pause on Interaction
id: Jeda pada Interaksi

en: Background Position
id: Posisi Latar Belakang

en: Custom Icons
id: Ikon Khusus

en: Add Your Custom Icons
id: Tambah Ikon Khusus Anda

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
id: Jangan hanya mengandalkan ikon FontAwesome yang digunakan orang lain! Bedakan situs web dan gaya Anda dengan ikon khusus yang dapat Anda unggah dari sumber ikon favorit.

en: Clear Log
id: Bersihkan Catatan

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
id: Slide

[ctx: Background Control]
en: Images
id: Gambar

en: Duration
id: Durasi

en: Transition
id: Transisi

en: Post
id: Tulisan

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
id: Tautan YouTube/Vimeo, atau berkas video (disarankan mp4).

en: Play On Mobile
id: Mainkan di Perangkat Mobile

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
id: Gambar sampul ini akan menggantikan video latar belakang jika video tidak dapat dimuat.

en: Ken Burns Effect
id: Efek Ken Burns

en: In
id: Masuk

en: Out
id: Keluar

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
id: Terjadi kesalahan, versi yang dipilih tidak valid. Coba pilih versi yang berbeda.

[ctx: shapes]
en: Curly
id: Ikal

[ctx: shapes]
en: Curved
id: Lengkung

[ctx: shapes]
en: Multiple
id: Berganda

[ctx: shapes]
en: Slashes
id: Garis Miring

[ctx: shapes]
en: Squared
id: Kuadrat

[ctx: shapes]
en: Wavy
id: Bergelombang

[ctx: shapes]
en: Arrows
id: Panah

[ctx: shapes]
en: Pluses
id: Tambah

[ctx: shapes]
en: Rhombus
id: Belah Ketupat

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
id: Jajaran Genjang

[ctx: shapes]
en: Rectangles
id: Persegi Panjang

[ctx: shapes]
en: Dots
id: Titik

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
id: Pohon Cemara

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
id: Setengah Putaran

[ctx: shapes]
en: Stripes
id: Garis-Garis

[ctx: shapes]
en: Squares
id: Kotak

[ctx: shapes]
en: Trees
id: Pohon

[ctx: shapes]
en: Tribal
id: Suku

en: Line
id: Garis

en: Add Element
id: Tambah Elemen

en: Amount
id: Jumlah

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Basic Gallery
id: Galeri Dasar

en: Reinstall
id: Instal Ulang

[ctx: shapes]
en: Leaves
id: Daun

en: Transition Duration (ms)
id: Durasi Transisi (milidetik)

note: translators: %s: Path to .htaccess file.
en: File Path: %s
id: Lokasi Berkas: %s

en: Sign Up
id: Mendaftar

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
id: Berkas .htaccess situs Anda tampaknya hilang.

en: Some of your theme files are missing.
id: Beberapa berkas tema Anda tidak ada.

en: Document not found.
id: Dokumen tidak ditemukan.

en: Icon Library
id: Pustaka Ikon

en: Upload
id: Unggah

en: Need Help
id: Perlu Bantuan

en: Get Beta Updates
id: Dapatkan Pembaruan Beta

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
id: Sebagai penguji beta, Anda akan menerima pembaruan yang menyertakan versi pengujian Elementor dan kontennya langsung ke Surel Anda

en: Your Email
id: Surel Anda

en: Deprecated
id: Usang

en: Play Once
id: Putar Sekali

en: Upload SVG
id: Unggah SVG

en: Choose Video
id: Pilih Video

en: Responsive visibility will take effect only on preview or live page, and not while editing in Elementor.
id: Visibilitas responsif hanya akan berpengaruh pada pratinjau atau laman langsung, dan tidak saat mengedit di Elementor.

en: All Icons
id: Seluruh Ikon

en: Load Font Awesome 4 Support
id: Muat Dukungan Font Awesome 4

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
id: Skrip dukungan Font Awesome 4 (shim.js) adalah skrip yang memastikan semua ikon Font Awesome 4 yang dipilih sebelumnya ditampilkan dengan benar saat menggunakan pustaka Font Awesome 5.

en: Font Awesome Upgrade
id: Peningkatan Font Awesome

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
id: Akses lebih dari 1.500 ikon Font Awesome 5 yang luar biasa dan nikmati kinerja yang lebih cepat dan fleksibilitas desain.

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
id: Dengan memutakhirkan, setiap kali Anda menyunting halaman yang berisi ikon Font Awesome 4, Elementor akan mengubahnya menjadi ikon Font Awesome 5 baru.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
id: Harap dicatat bahwa proses peningkatan dapat menyebabkan beberapa ikon Font Awesome 4 yang digunakan sebelumnya terlihat sedikit berbeda karena perubahan desain kecil yang dibuat oleh Font Awesome.

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
id: Tindakan ini tidak dapat dikembalikan dan tidak dapat dibatalkan dengan kembali ke versi sebelumnya.

en: Upgrade To Font Awesome 5
id: Tingkatkan Ke Font Awesome 5

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
id: Hore! Proses peningkatan ke Font Awesome 5 selesai dengan sukses.

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
id: Kami sarankan Anda hanya mengaktifkan fitur ini jika Anda memahami risiko keamanan yang terlibat.

en: Template not exist.
id: Templat tidak ada.

en: Elementor will try to sanitize the unfiltered files, removing potential malicious code and scripts.
id: Elementor akan mencoba membersihkan file yang tidak difilter, menghapus kode dan skrip yang berpotensi berbahaya.

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG & JSON included) is a potential security risk.
id: Tolong dicatat! Mengizinkan unggahan file apa pun (termasuk SVG & JSON) berpotensi menimbulkan risiko keamanan.

en: This file is not allowed for security reasons.
id: File ini tidak diizinkan karena alasan keamanan

en: Vertical Align
id: Perataan Vertikal

en: Space Around
id: Jarak Sekeliling

en: Space Evenly
id: Jarak Rerata

en: Horizontal Align
id: Perataan Horisontal

en: Motion Effects
id: Efek Gerakan

en: Hidden
id: Disembunyikan

en: Super Admin
id: Admin Super

en: Get Help
id: Dapatkan Bantuan

en: Please note!
id: Harap perhatikan!

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
id: Penentuan posisi khusus tidak dianggap sebagai praktik terbaik untuk desain web yang responsif dan tidak boleh terlalu sering digunakan.

en: Absolute
id: Absolut

en: Fixed
id: Tetap

en: Horizontal Orientation
id: Orientasi Horisontal

en: Vertical Orientation
id: Orientasi Vertikal

en: Overflow
id: Meluap

note: translators: %s: Accepted chars.
en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
id: Catatan: Tautan ID HANYA menerima karakter ini: %s

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
id: Masalah mungkin disebabkan oleh salah satu plugin atau tema Anda.

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
id: Bermasalah saat memuat Elementor? Harap aktifkan Mode Aman untuk melacak masalah.

note: translators: %d: Interval in minutes.
en: Every %d minutes
id: Setiap %d menit

en: Your site database needs to be updated to the latest version.
id: %s basis data situs Anda harus diperbarui ke versi terbaru.

en: The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
id: Proses pembaruan Basis Data %s selesai. Terima kasih telah memperbarui ke versi terakhir!

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
id: Templat Tersimpan

en: Elementor Data Updater
id: Pembaharu Data Elementor

[ctx: Background Control]
en: Custom
id: Khusus

[ctx: Background Control]
en: X Position
id: Posisi X

[ctx: Background Control]
en: Y Position
id: Posisi Y

note: translators: %s: Current post name.
en: Continue reading %s
id: Lanjutkan membaca %s

en: Theme Builder
id: Pembangun Tema

en: Popups
id: Popup

en: Get Popup Builder
id: Dapatkan Pembuat Popup

[ctx: Template Library]
en: Templates
id: Templat

[ctx: Template Library]
en: Categories
id: Kategori

[ctx: Template Library]
en: Category
id: Kategori

[ctx: Template Library]
en: All Categories
id: Seluruh Kategori

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
id: Saring berdasarkan kategori

en: Location
id: Lokasi

en: Order By
id: Urut Berdasarkan

en: Read More
id: Selengkapnya

en: Continue reading
id: Lanjutkan membaca

note: translators: %s: The `the_content` function.
en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
id: Catatan: Widget ini hanya mempengaruhi tema yang menggunakan '%s' di halaman arsip.

en: Read More Text
id: Teks Lanjutkan Baca

en: External URL
id: URL Eksternal

en: Choose File
id: Pilih Berkas

en: Safe Mode
id: Mode Aman

en: Cannot enable Safe Mode
id: Tidak dapat mengaktifkan Mode Aman

en: Safe Mode ON
id: Mode Aman AKTIF

en: Disable Safe Mode
id: Nonaktifkan Mode Aman

en: Editor successfully loaded?
id: Penyunting berhasil dimuat?

en: Still experiencing issues?
id: Masih mengalami masalah?

en: Can't Edit?
id: Tidak Dapat Menyunting?

en: Enable Safe Mode
id: Aktifkan Mode Aman

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
id: Mode Aman mengizinkan Anda untuk melacak masalah dengan hanya memuat dalam editor, tanpa memuat tema atau plugin lainnya.

en: Not Supported
id: Tidak Didukung

en: Plugins
id: Plugin

en: Users
id: Pengguna

en: Future
id: Akan Datang

en: Connect
id: Hubungkan

en: Disconnect
id: Putuskan Hubungan

en: Create
id: Buat

en: Homepage
id: Beranda

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Menus
id: Menu

en: Customizer
id: Penyesuai

en: Finder
id: Pelacak

en: Type to find anything in Elementor
id: Ketik untuk mencari sesuatu di Elementor

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Keyboard

en: Show / Hide Panel
id: Tampilkan/Sembunyikan Panel

en: Quit
id: Berhenti

en: Attachment Caption
id: Keterangan Lampiran

en: Custom Caption
id: Keterangan Khusus

en: Star Rating
id: Peringkat Bintang

en: Rating
id: Peringkat

en: Rating Scale
id: Skala Peringkat

en: Stars
id: Bintang

en: Current Video Channel
id: Kanal Video Saat Ini

en: Any Video
id: Sebarang Video

en: Unmarked Color
id: Warna Tanpa Tanda

en: Unmarked Style
id: Gaya Tanpa Tanda

en: Go To
id: Pergi ke

en: Enter your URL
id: Masukkan URL Anda

en: Welcome to Elementor
id: Selamat datang di Elementor

en: Create Your First Post
id: Buat Posting Pertama Anda

en: Create Your First Page
id: Buat Laman Pertama Anda

en: Getting Started
id: Ayo Mulai

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
id: Setelah Anda mengisi halaman Anda dengan konten, jendela ini akan memberi Anda tampilan ikhtisar dari semua elemen halaman. Dengan cara ini, Anda dapat dengan mudah memindahkan bagian, kolom, dan widget yang berbeda.

en: Easy Navigation is Here!
id: Navigasi Mudah Ada di Sini!

en: Empty
id: Kosong

en: Paste URL or type
id: Tempel URL atau ketik

en: Skip
id: Lewati

en: Congrats!
id: Selamat!

en: Happy To Help
id: Senang bisa Membantu

en: Hide Notification
id: Sembunyikan Pemberitahuan

en: Inner Section
id: Bagian Dalam

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
id: Tampilkan gagang pengeditan saat mengarahkan kursor ke tombol edit elemen.

en: Editing Handles
id: Gagang Penyuntingan

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute,
    				please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
id: Anda membuat lebih dari 10 halaman dengan Elementor. Kerja bagus! Jika Anda bisa meluangkan waktu sebentar,
    tolong bantu kami dengan meninggalkan ulasan bintang lima di WordPress.org.

en: Zoom
id: Perbesar

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
id: Debug Bar menambahkan menu bilah admin yang mencantumkan semua templat yang digunakan pada halaman yang sedang ditampilkan.

en: Single
id: Tunggal

en: Modest Branding
id: Branding Sederhana

en: Video Info
id: Info Video

en: Site
id: Situs

en: Copy
id: Salin

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
id: Saturasi

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
id: Kontras

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
id: Kecerahan

en: Specify a start time (in seconds)
id: Tentukan waktu mulai (dalam detik)

en: Source
id: Sumber

en: I have Elementor Pro
id: Saya memiliki Elementor Pro

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
id: Tunggu! Jangan nonaktifkan Elementor. Anda harus mengaktifkan Elementor dan Elementor Pro agar plugin berfungsi.

en: Start Time
id: Waktu Mulai

en: End Time
id: Waktu Berakhir

en: Specify an end time (in seconds)
id: Tentukan waktu berakhir (dalam detik)

[ctx: Filter Control]
en: Blur
id: Buram

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
id: Filter CSS

en: Drag widget here
id: Seret widget ke sini

en: Blend Mode
id: Mode Paduan

en: Button ID
id: ID Tombol

en: Self Hosted
id: Hosting Sendiri

en: Back to WordPress Editor
id: Kembali ke Penyunting WordPress

note: translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
id: Tambah %s Baru

note: translators: %d: Number of rows.
en: %d row affected. | %d rows affected.
id[0]: %d baris terpengaruh.
id[1]: %d baris terpengaruh.

en: Something went wrong.
id: Ada sesuatu yang salah.

en: Opacity
id: Keburaman

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
id: Kanvas Elementor

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
id: Elementor Lebar Penuh

en: Max Width
id: Lebar Maksimum

en: Position
id: Posisi

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
id: Suka dengan %1$s? Beri kami nilai %2$s. Kami sangat menghargai bantuan kamu!

en: Knowledge Base
id: Basis Pengetahuan

en: Page Layout
id: Tata Letak Halaman

en: This template includes the header, full-width content and footer
id: Template ini mencakup header, konten lebar penuh dan footer

en: No header, no footer, just Elementor
id: Tidak ada header maupun footer, hanya Elementor

en: Current
id: Terbaru

en: Default Page Template from your theme.
id: Template Halaman Standar dari tema Anda.

en: Play Video
id: Putar Video

en: Separator
id: Pemisah

en: Add New
id: Tambah Baru

en: All
id: Semua

en: Pages
id: Halaman

note: translators: %s: Document title.
en: %s Settings
id: Pengaturan %s

en: Role Manager
id: Pengelola Peran

en: Document
id: Dokumen

en: Token Expired.
id: Token Kadaluarsa.

en: Role Excluded
id: Kecualikan Peran

en: Want to give access only to content?
id: Ingin memberikan akses hanya terhadap konten?

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
id: Gunakan template untuk membuat bagian-bagian berbeda dari situs Anda, dan gunakan kembali dengan satu klik kapan pun diperlukan.

en: Choose Template Type
id: Pilih Jenis Templat

en: Name your template
id: Nama templat Anda

en: Enter template name (optional)
id: Masukkan nama templat (pilihan)

en: Create Template
id: Buat Templat

en: This tag has no settings.
id: Tag ini tidak memiliki pengaturan.

en: More actions
id: Tindakan lainnya

en: Custom Fonts
id: Huruf Khusus

en: Add Your Custom Fonts
id: Tambah Huruf Khusus Anda

en: Inline
id: Sebaris

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
id: Tambahkan template atau gunakan kembali di situs web kamu. Ekspor dan impor template dengan mudah ke proyek mana pun untuk mengoptimalkan arus kerja.

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
id: Buat %s Pertama Kamu

[ctx: Template Library]
en: My Templates
id: Template-ku

en: Select the type of template you want to work on
id: Pilih jenis template yang ingin kamu gunakan

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
id: Font Khusus memampukan kamu menambahkan font kamu sendiri dan menggunakannya pada proyek Elementor kamu untuk menciptakan bahasa merek yang unik.

en: Search Templates:
id: Cari Template:

en: No access to editor
id: Tidak ada akses ke editor

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
id: Kelola Apa yang Bisa Diedit Penggunamu di Elementor

en: Featured Image
id: Gambar Utama

en: Body Style
id: Gaya Tubuh

en: Action not found.
id: Aksi tidak ditemukan.

en: Post not found.
id: Pos tidak ditemukan.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
id: Tentukan jumlah slide yang digulung per sapuan.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
id: Catatan: Lampiran Tetap hanya berfungsi di desktop.

en: Create New Post
id: Buat Pos Baru

en: Google Early Access
id: Akses Dini Google

en: Privacy Mode
id: Mode Privasi

en: Active Icon
id: Ikon Aktif

en: or
id: atau

en: Click here
id: Klik di sini

en: Creation Date
id: Tanggal Pembuatan

en: Created By
id: Dibuat Oleh

en: Popular
id: Populer

en: Trend
id: Tren

en: New
id: Baru

en: Remove
id: Hapus

en: Hide Panel
id: Sembunyikan Panel

en: Save Options
id: Simpan Pilihan

[ctx: Typography Control]
en: Overline
id: Garis atas

[ctx: Typography Control]
en: Underline
id: Garis bawah

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
id: Dekorasi

en: (opens in a new window)
id: (buka di jendela baru)

en: Create New Page
id: Buat Halaman Baru

en: Excerpt
id: Kutipan

en: Enter your code
id: Masukkan kode Anda

en: Enter your description
id: Masukkan deskripsi Anda

en: Dismiss alert
id: Tutup peringatan

en: This is an Alert
id: Ini adalah Peringatan

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name.
en: Draft saved on %1$s by %2$s
id: Konsep disimpan pada %1$s oleh %2$s

en: Save Draft
id: Simpan Konsep

en: Update Elementor Now
id: Perbarui Elementor Sekarang

en: Current Version
id: Versi Sekarang

en: Recently Edited
id: Baru Saja Disunting

en: News & Updates
id: Berita dan Pembaruan

note: translators: %s: Document title.
en: Hurray! Your %s is live.
id: Hore! %s Anda sudah aktif.

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name.
en: Last edited on %1$s by %2$s
id: Disunting terakhir pada %1$s oleh %2$s

en: Dismiss
id: Tutup

en: No Results Found
id: Tidak Menemukan Hasil

en: Published
id: Diterbitkan

en: Publish
id: Terbitkan

en: Duplicate
id: Gandakan

en: Save as Template
id: Simpan sebagai Templat

en: Unlinked values
id: Jangan tautkan nilai

en: Search Widget:
id: Cari Widget:

en: Preview Changes
id: Tinjau Perubahan

en: Drag & Drop
id: Seret & Jatuhkan

en: Import Template
id: Impor Templat

en: My Favorites
id: Kesukaanku

en: Search
id: Cari

en: Favorite
id: Kesukaan

en: Want to learn more about the Elementor library?
id: Ingin mempelajari lebih lanjut tentang pustaka Elementor?

en: Import Template to Your Library
id: Impor templat ke Pustaka Anda

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
id: Seret & jatuhkan berkas templat .JSON atau .zip Anda

en: Select File
id: Pilih Berkas

en: Add Your Heading Text Here
id: Tambahkan Teks Tajuk Anda Di Sini

en: Enter your image caption
id: Berikan keterangan gambar Anda

en: Enter your shortcode
id: Masukkan shortcode kamu

en: Back to default
id: Kembali seperti semula

en: Elementor Overview
id: Ikhstisar Elementor

en: Access denied.
id: Akses ditolak.

en: Disable Default Fonts
id: Nonaktifkan Font Default

en: End
id: Akhir

en: Start
id: Mulai

en: The preview could not be loaded
id: Pratinjau tidak dapat dimuat

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
id: Maaf, tapi ada yang tidak benar. Klik 'Pelajari lebih lanjut' dan ikuti setiap langkah untuk menyelesaikannya dengan cepat.

en: Update Notification
id: Pemberitahuan Pembaruan

en: Revisions
id: Revisi

en: Actions
id: Tindakan

en: UI Color
id: Warna UI

en: UI Hover Color
id: Warna Sorotan UI

en: Switch to Revisions tab for older versions
id: Ubah ke tab Revisi untuk revisi yang lebih lama

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
id: Begitu Anda memulai, Anda akan dapat melakukan redo/undo setiap tindakan yang dilakukan dalam penyunting.

en: No History Yet
id: Belum Ada Riwayat

en: History
id: Riwayat

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
id: Bayangan Teks

en: Image Lightbox
id: Lightbox Gambar

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
id: Buka seluruh gambar yang tertaut pada jendela munculan lightbox. Lightbox akan otomatis berfungsi pada tautan menuju berkas gambar.

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
id: Pilih berkas JSON atau arsip .zip templat Elementor, dan tambahkan ke dalam daftar templat yang tersedia pada pustaka Anda.

en: Mute
id: Senyapkan

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
id: Bayangan

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
id: Aktifkan Tester Beta, untuk mendapatkan notifikasi ketika versi beta dari Elementor atau E-Pro tersedia. Versi Beta tidak akan terinstal otomatis. Anda selalu punya pilihan untuk mengabaikannya.

en: Version Control
id: Kontrol Versi

en: Integrations
id: Integrasi

en: Transition Duration
id: Durasi Transisi

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
id: Posisi

en: Rollback to Previous Version
id: Kembali ke Versi Terdahulu

en: Widgets Space
id: Jarak Widget

en: Link Options
id: Opsi Tautan

en: Open in new window
id: Buka di jendela baru

en: Add nofollow
id: Tambah nofollow

en: Animation Delay
id: Penundaan Animasi

en: Switch Editor Loader Method
id: Ganti Metode Pemuat Penyunting

note: translators: %s: Elementor version.
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
id: Mengalami masalah dengan Elementor versi %s? Kembali ke versi terdahulu sebelum masalah ini muncul.

en: Rollback Version
id: Kembalikan Versi

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
id: Peringatan: Harap cadangkan basis data Anda sebelum mengembalikan.

en: Become a Beta Tester
id: Jadi Penguji Beta

en: Beta Tester
id: Penguji Beta

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
id: Harap Perhatikan: Kami tidak menyarankan memperbarui ke versi beta pada situs produksi.

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
id: Atur ruang default antara widget (Default: 20)

note: translators: %s: WordPress version.
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
id: Elementor membutuhkan WordPress versi %s+. Karena Anda menggunakan versi sebelumnya, plugin saat ini TIDAK BERJALAN.

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
id: Gunakan CSS internal yang tertanam di kepala halaman. Untuk memecahkan masalah konflik konfigurasi server dan mengelola lingkungan pengembangan.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
id: Gunakan file CSS eksternal untuk semua stylesheet yang dihasilkan. Pilih pengaturan ini untuk kinerja yang lebih baik (disarankan).

en: Internal Embedding
id: Penyematan Internal

en: CSS Print Method
id: Metode Cetak CSS

en: External File
id: Berkas Eksternal

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Nonaktifkan

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
id: Untuk memecahkan masalah konfigurasi konfigurasi server.

en: Select
id: Pilih

en: Hide Title
id: Sembunyikan Judul

en: Roles
id: Peran

en: Logged In
id: Masuk

en: Who Can Access
id: Siapa yang dapat mengakses

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
id: Coming Soon mengembalikan kode HTTP 200, yang berarti situs tersebut siap untuk diindeks.

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
id: Mode Pemeliharaan mengembalikan kode HTTP 503, sehingga mesin telusur tahu untuk kembali beberapa saat kemudian. Tidak disarankan untuk menggunakan mode ini selama lebih dari beberapa hari.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
id: Pilih antara mode Coming Soon (mengembalikan kode HTTP 200) atau Maintenance Mode (mengembalikan kode HTTP 503).

en: Choose Mode
id: Pilih Mode

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
id: Atur seluruh situs web Anda sebagai MAINTENANCE MODE, artinya situs sedang offline sementara untuk pemeliharaan, atau atur sebagai mode COMING SOON, yang berarti situs tersebut offline sampai siap diluncurkan.

en: Maintenance Mode
id: Mode Pemeliharaan

en: Template
id: Templat

en: Paste Style
id: Tempel Gaya

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: Page Title Selector
id: Selektor Judul Halaman

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
id: Elementor memungkinkan Anda menyembunyikan judul halaman. Ini berfungsi untuk tema yang memiliki pemilih "h1.entry-title". Jika pemilih tema Anda berbeda, silakan masukkan di atas.

en: Maintenance Mode ON
id: Mode Perawatan Aktif

en: Choose Template
id: Gunakan Tampilan

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
id: Untuk mengaktifkan mode pemeliharaan, Anda harus mengatur template untuk halaman mode pemeliharaan.

en: Edit Template
id: Ubah Template

en: Maintenance
id: Perbaikan

en: Coming Soon
id: Segera hadir

en: Bring to Front
id: Bawa ke depan

en: List
id: Daftar

[ctx: Shapes]
en: Arrow
id: Panah

[ctx: Shapes]
en: Waves
id: Gelombang

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
id: Kurva Asimetris

[ctx: Shapes]
en: Curve
id: Kurva

en: Invert
id: Membalikkan

[ctx: Shapes]
en: Mountains
id: Pegunungan

[ctx: Shapes]
en: Clouds
id: Awan

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
id: Piramida

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
id: Segitiga Asimetris

en: Space Between
id: Ruang Antara

[ctx: Shapes]
en: Split
id: Membagi

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
id: Pola Gelombang

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
id: Sikat Gelombang

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
id: Opasitas Kipas

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
id: Miringkan Opasitas

[ctx: Shapes]
en: Tilt
id: Memiringkan

[ctx: Shapes]
en: Triangle
id: Segi tiga

[ctx: Shapes]
en: Drops
id: Tetes

en: Flip
id: Balik

en: Shape Divider
id: Bentuk Pembatas

en: Navigation Width
id: Lebar Navigasi

en: Hover
id: Sorotan

en: CSS ID
id: ID CSS

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
id: Tambahkan id khusus Anda TANPA tanda Pagar. misalnya: id-saya

[ctx: Background Control]
en: Second Color
id: Warna Kedua

[ctx: Background Control]
en: Type
id: Tipe

[ctx: Background Control]
en: Location
id: Lokasi

[ctx: Background Control]
en: Gradient
id: Gradien

en: View Elementor Documentation
id: Lihat Dokumentasi Elementor

en: Docs & FAQs
id: Dokumen dan FAQ

en: View Elementor Video Tutorials
id: Lihat Video Tutorial Elementor

en: Video Tutorials
id: Video Tutorial

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
id: Mengaktifkan pilihan ini akan menonaktifkan Warna Asali Elementor, dan membuat Elementor mengambil warna dari tema Anda.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
id: Mengaktifkan pilihan ini akan menonaktifkan Huruf Asali Elementor, dan membuat Elementor mengambil huruf dari tema Anda.

en: By
id: Oleh

en: No Revisions Saved Yet
id: Belum Ada Revisi yang Tersimpan

en: Replace URL
id: Ganti URL

en: Autosave
id: Simpan Otomatis

note: translators: %s: WordPress backups documentation.
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
id: <strong>Penting:</strong> Sangat disarankan agar Anda <a target="_blank" href="%s">mencadangkan basis data</a> sebelum mengganti URL.

en: Update Site Address (URL)
id: Perbarui Alamat Situs (URL)

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
id: Masukkan URL lama dan baru untuk instalasi WordPress Anda, untuk memperbarui seluruh data Elementor (Relevan untuk transfer domain atau kepindahan ke 'HTTPS').

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date.
en: %1$s ago (%2$s)
id: %1$s yang lalu (%2$s)

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
id: Catatan Revisi memungkinkan Anda menyimpan versi sebelumnya pekerjaan Anda, dan mengembalikannya kapan saja.

en: Start designing your page and you will be able to see the entire revision history here.
id: Mulai mendesain halaman Anda dan Anda dapat melihat seluruh catatan revisinya di sini.

en: Revision
id: Revisi

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
id: Nampaknya fitur revisi tulisan tidak tersedia di situs Anda.

en: The `from` and `to` URL's must be different
id: URL "dari' dan 'ke' harus berbeda

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
id: URL "dari' dan 'ke' harus URL yang valid

en: Thousand Separator
id: Pemisah Ribuan

[ctx: Background Control]
en: Default
id: Asali

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
id: CSS Pembeda memungkinkan anda menambah kode CSS untuk peranti manapun, dan melihatnya ditampilkan langsung pada editor.

en: Meet Our Custom CSS
id: Perkenalkan CSS Pembeda Kami

en: Custom CSS
id: CSS Pembeda

en: Get more with Elementor Pro
id: Dapatkan lebih banyak dengan Elementor Pro

en: Meet Our Global Widget
id: Dapatkan Widget Global Kami

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
id: Dengan fitur ini, Anda dapat menyimpan widget secara global, kemudian menambahkannya pada beberapa area. Seluruh area akan dapat disunting dari satu tempat.

en: Off
id: Nonaktif

en: On
id: Aktif

en: Improve Elementor
id: Tingkatkan Elementor

en: Skin
id: Kulit

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
id: Data Tidak Valid: ID Templat tidak boleh sama dengan templat yang sedang disunting. Silakan pilih yang lain.

en: Extra Small
id: Ekstra Kecil

en: Extra Large
id: Ekstra Besar

en: Update changes to page
id: Perbarui perubahan di halaman

en: %s are disabled
id: %s dinonaktifkan

en: No thanks
id: Tidak, Terima Kasih

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
id: Atur lebar area konten asali (Asali: 1140)

en: Stretched Section Fit To
id: Bentang Bagian Sesuai Dengan

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
id: Masukkan selektor elemen induk yang akan disesuaikan oleh bentang bagian (mis. #primary / .wrapper / main dll). Biarkan kosong untuk menyesuaikan lebar halaman.

en: Stretch Section
id: Bentangkan Bagian

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
id: Regangkan bagian hingga lebar penuh halaman menggunakan JS.

en: Learn more.
id: Pelajari lebih lanjut.

en: Reverse Columns
id: Membalikkan Kolom

en: Mobile
id: Ponsel

en: Link values together
id: Tautkan nilai bersama

en: Shortcode
id: Kode Ringkas

en: Close
id: Tutup

en: Library
id: Pustaka

en: Export
id: Ekspor

[ctx: Template Library]
en: Add New
id: Tambah Baru

en: Local
id: Lokal

en: Tools
id: Perkakas

en: Page
id: Halaman

en: An error occurred
id: Terjadi kesalahan

en: Add Template
id: Tambah Templat

en: Select your Structure
id: Pilih Struktur Anda

en: Template Library
id: Pustaka Templat

en: Sync Library
id: Sinkronkan Pustaka

en: Back to Library
id: Kembali ke Pustaka

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
id: Tetap disini! Templat yang lebih dahsyat segera hadir.

en: Insert
id: Sisipkan

en: Enter Template Name
id: Masukkan Nama Templat

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
id: Pustaka Elementor diperbarui secara otomatis pada setiap hari. Anda juga dapat memperbarui secara manual dengan cara mengklik tombol sinkronkan.

[ctx: Template Library]
en: Template
id: Templat

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
id: Tambah Templat Baru

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
id: Sunting Templat

[ctx: Template Library]
en: New Template
id: Templat Baru

[ctx: Template Library]
en: All Templates
id: Seluruh Templat

[ctx: Template Library]
en: View Template
id: Lihat Templat

[ctx: Template Library]
en: Search Template
id: Cari Templat

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
id: Tidak menemukan Templat

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
id: Tidak ada Templat di Bak Sampah

[ctx: Template Library]
en: Type
id: Jenis

en: Saved Templates
id: Templat Tersimpan

en: (no title)
id: (tanpa judul)

en: Export Template
id: Ekspor Templat

en: Import Templates
id: Impor Templat

en: Import Now
id: Impor Sekarang

[ctx: System Info]
note: translators: %s: WordPress child themes documentation.
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
id: Jika Anda ingin merubah kode sumber tema, kami sarankan menggunakan <a href="%s">tema anak</a>.

en: Learn More
id: Pelajari Lagi

en: Global Fonts
id: Jenis Huruf Global

[ctx: Background Control]
en: Contain
id: Berisi

en: Hover Animation
id: Animasi Sorotan

en: Fast
id: Cepat

en: Slow
id: Lambat

en: Vertical
id: Vertikal

en: Blur
id: Buram

en: Spread
id: Menyebar

en: Entrance Animation
id: Animasi Saat Masuk

en: Horizontal
id: Mendatar

en: Default Fonts
id: Huruf Asali

en: Color Palettes
id: Palet Warna

en: Disable Default Colors
id: Nonaktifkan Warna Asali

en: My Skill
id: Keterampilan Saya

en: Social Icons
id: Ikon Sosial

en: Official Color
id: Warna Resmi

en: Rounded
id: Bulat

en: Comments
id: Komentar

en: Download Button
id: Tombol Unduh

en: Buy Button
id: Tombol Beli

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text.
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
id: Telah tersedia Pembuat Halaman Elementor. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Lihat detil versi %3$s</a> atau <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">perbarui sekarang</a>.

note: translators: %s: Elementor version.
en: View Elementor version %s details
id: Lihat detil Elementor versi %s

en: Update Now
id: Perbarui Sekarang

en: I found a better plugin
id: Saya menemukan plugin yang lebih baik

en: Like Button
id: Tombol Suka

en: Share Button
id: Tombol Bagi

en: Play Counts
id: Jumlah Dimainkan

en: Username
id: Nama Pengguna

en: I no longer need the plugin
id: Saya tidak lagi memerlukan plugin ini

en: Please share which plugin
id: Harap sebutkan plugin yang mana

en: I couldn't get the plugin to work
id: Saya mendapati plugin tidak berfungsi

en: It's a temporary deactivation
id: Penonaktifkan sementara

en: Other
id: Lainnya

en: Please share the reason
id: Harap sebutkan alasannya

en: Quick Feedback
id: Umpan Balik

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
id: Jika ada memiliki waktu, harap jelaskan kenapa Anda menonaktifkan Elementor:

en: Background Overlay
id: Pelapis Latar

en: Extended
id: Diperpanjang

en: Visual Player
id: Player Visual

en: General
id: Umum

en: Paste
id: Tempel

en: Background
id: Latar

en: Wider
id: Lebih Lebar

en: Custom URL
id: URL Khusus

en: Direction
id: Direksi

en: Animation Duration
id: Durasi Animasi

en: Spacing
id: Spasi

en: Left Border Width
id: Lebar Batas Kiri

en: Additional Options
id: Opsi Tambahan

en: Animation Speed
id: Kecepatan Animasi

en: Inside
id: Dalam

en: Outside
id: Luar

en: Intro Byline
id: Baris Pengantar

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
id: Anda dapat memangkas ukuran gambar asli ke sebarang ukuran. Anda juga dapat mengatur nilai untuk tinggi atau lebar dalam rangka menyesuaikan dengan rasio ukuran asli.

en: Image Carousel
id: Karosel Gambar

en: Image Stretch
id: Peregangan Gambar

en: Arrows and Dots
id: Panah danTitik

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
id: Khusus

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
id: Server tidak menginstal ImageMagick atau GD dan/atau diaktifkan! Pustaka ini diperlukan agar WordPress dapat mengubah ukuran gambar. Silakan hubungi administrator server Anda untuk mengaktifkan ini sebelum melanjutkan.

en: Display
id: Tampilan

en: Video Options
id: Opsi Video

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
id: Dimesi Gambar

en: Controls Color
id: Kontrol Warna

en: Intro Title
id: Judul Intro

en: Intro Portrait
id: Potret Pengantar

[ctx: Image Size Control]
en: Full
id: Penuh

en: Effect
id: Efek

en: Fade
id: Memudar

en: Vertical Alignment
id: Perataan Vertikal

en: Dots
id: Titik

en: Infinite Loop
id: Loop Tanpa Batas

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
id: Ukuran Gambar

[ctx: Typography Control]
en: None
id: Tak Satupun

en: This is the heading
id: Ini adalah tajuk

en: Title HTML Tag
id: Tag HTML Judul

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
id: Tambah class khusus Anda TANPA titik. mis: kelas-ku

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
id: Daftar huruf yang digunakan jika huruf yang dipilih tidak tersedia.

en: Pojo Themes
id: Tema Pojo

en: Elements
id: Elemen

en: Form
id: Formulir

en: Settings
id: Pengaturan

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
id: Huruf Kapital

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
id: Huruf kecil

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
id: Kapitalisasi

en: Bottom
id: Bawah

en: Top
id: Atas

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Sure! I'd love to help
id: Pasti! Saya senang bisa membantu

en: Edit with Elementor
id: Sunting dengan Elementor

en: Loading
id: Memuat

en: Help
id: Bantuan

en: General Settings
id: Pengaturan Umum

en: Title
id: Judul

en: Edit
id: Sunting

en: System Info
id: Info Sistem

en: Style
id: Gaya

en: Advanced
id: Lanjutan

en: Themes
id: Tema

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: Delete
id: Hapus

en: No
id: Tidak

en: Section
id: Bagian

en: Yes
id: Ya

en: Save
id: Simpan

en: Color
id: Warna

en: Typography
id: Penulisan

en: Background Color
id: Warna Latar

en: Text Color
id: Warna Teks

en: Border Radius
id: Radius Batas

en: Link
id: Tautan

en: Images
id: Gambar

en: Exclude Roles
id: Kecualikan Peran

en: Reset
id: Setel Ulang

en: Discard
id: Singkirkan

en: Apply
id: Terapkan

en: Colors
id: Warna

en: Primary
id: Utama

en: Secondary
id: Sekunder

en: Text
id: Teks

en: Accent
id: Aksen

en: More Palettes
id: Palet Lainnya

en: Color Palette
id: Palet Warna

en: Primary Headline
id: Judul Utama

en: Secondary Headline
id: Judul Sekunder

en: Body Text
id: Teks Body

en: Accent Text
id: Teks Aksen

en: Content Width
id: Lebar Konten

en: Counter
id: Penghitung

en: None
id: Tidak Ada

en: Caption
id: Keterangan

en: Description
id: Deskripsi

note: translators: %s: PHP version.
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
id: Elementor memerlukan PHP versi %s+, plugin saat ini TIDAK BERFUNGSI.

en: Default
id: Asali

en: Add Images
id: Tambah Gambar

[ctx: Background Control]
en: Classic
id: Klasik

[ctx: Background Control]
en: Background Type
id: Jenis Latar

[ctx: Background Control]
en: Color
id: Warna

[ctx: Background Control]
en: Background Color
id: Warna Latar

[ctx: Background Control]
en: Position
id: Posisi

[ctx: Background Control]
en: Center Center
id: Terpusat

[ctx: Background Control]
en: Center Right
id: Kanan Tengah

[ctx: Background Control]
en: Top Center
id: Tengah Atas

[ctx: Background Control]
en: Top Left
id: Kiri Atas

[ctx: Background Control]
en: Top Right
id: Kanan Atas

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
id: Tengah Bawah

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
id: Kiri Bawah

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
id: Kanan Bawah

[ctx: Background Control]
en: Image
id: Gambar

[ctx: Background Control]
en: Background Image
id: Gambar Latar

[ctx: Background Control]
en: Attachment
id: Lampiran

[ctx: Background Control]
en: Scroll
id: Bergulir

[ctx: Background Control]
en: Fixed
id: Tetap

[ctx: Background Control]
en: Repeat
id: Ulangi

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
id: Jangan Ulangi

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
id: Ulang-X

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
id: Ulang-Y

[ctx: Background Control]
en: Size
id: Ukuran

[ctx: Background Control]
en: Auto
id: Otomtatis

[ctx: Background Control]
en: Cover
id: Sampul

[ctx: Background Control]
en: Width
id: Lebar

[ctx: Background Control]
en: Video Link
id: Tautan Video

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
id: Fallback Latar

[ctx: Border Control]
en: Border Type
id: Jenis Batas

[ctx: Border Control]
en: Color
id: Warna

[ctx: Typography Control]
en: Size
id: Ukuran

[ctx: Typography Control]
en: Weight
id: Ketebalan

[ctx: Typography Control]
en: Transform
id: Transformasi

[ctx: Typography Control]
en: Style
id: Gaya

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
id: Tinggi-Baris

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
id: Jarak Huruf

[ctx: Typography Control]
en: Typography
id: Penulisan

en: Select Icon
id: Pilih Ikon

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Choose Image
id: Pilih Gambar

en: Add New Section
id: Tambah Bagian Baru

en: Responsive Mode
id: Mode Responsif

en: Search Widget...
id: Cari Widget...

en: Widgets Panel
id: Panel Widget

en: Name
id: Nama

en: Type
id: Jenis

en: Preview
id: Tinjauan

en: Column
id: Kolom

en: Layout
id: Tata Letak

en: Column Width
id: Lebar Kolom

en: Middle
id: Tengah

en: Center
id: Tengah

en: HTML Tag
id: Tag HTML

en: Border
id: Batas

en: Heading Color
id: Warna Tajuk

en: Link Color
id: Warna Tautan

en: Link Hover Color
id: Warna Sorotan Tautan

en: Text Align
id: Perataan Teks

en: CSS Classes
id: Class CSS

en: Responsive
id: Responsif

en: Boxed
id: Dalam kotak

en: Full Width
id: Lebar Penuh

en: Columns Gap
id: Jarak Kolom

en: No Gap
id: Tanpa Jarak

en: Narrow
id: Sempit

en: Wide
id: Lebar

en: Fit To Screen
id: Sesuai Layar

en: Min Height
id: Tinggi Minimal

en: Minimum Height
id: Tinggi Minimal

en: Column Position
id: Posisi Kolom

en: Stretch
id: Rentangkan

en: Structure
id: Struktur

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Show
id: Tampilkan

en: System
id: Sistem

en: Custom
id: Khusus

en: Content
id: Konten

en: Basic
id: Dasar

en: Post Types
id: Jenis Kiriman

en: Copy & Paste Info
id: Info Salin & Tempel

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
id: Anda dapat menyalin info berikut sebagai teks sederhana dengan Ctrl+C / Ctrl+V:

en: Download System Info
id: Unduh Info Sistem

en: You don't have permissions to download this file
id: Anda tidak memiliki hak untuk mengunduh berkas ini

en: Title & Description
id: Judul & Deskripsi

en: Accordion Title
id: Judul Akordion

en: Accordion Content
id: Konten Akordion

en: Accordion Items
id: Item Akordion

en: Accordion #2
id: Akordion #2

en: View
id: Lihat

en: Icon
id: Ikon

en: Border Color
id: Warna Batas

en: Active Color
id: Warna Aktif

en: Alignment
id: Perataan

en: Alert
id: Waspada

en: Success
id: Berhasil

en: Warning
id: Peringatan

en: Danger
id: Bahaya

en: Enter your title
id: Masukkan judul Anda

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
id: Ini adalah deskripsi. Klik tombol sunting untuk mengubah teks ini.

en: Autoplay
id: Putar Otomatis

en: Button
id: Tombol

en: Small
id: Kecil

en: Medium
id: Sedang

en: Large
id: Bersar

en: Size
id: Ukuran

en: Icon Position
id: Posisi Ikon

en: Icon Spacing
id: Spasi Ikon

en: Starting Number
id: Angka Awal

en: Ending Number
id: Angka Akhir

en: Number Prefix
id: Awalan Angka

en: Number Suffix
id: Akhiran Angka

en: Plus
id: Tambah

en: Cool Number
id: Angka Keren

en: Number
id: Angka

en: Divider
id: Pembagi

en: Double
id: Ganda

en: Dotted
id: Titik

en: Dashed
id: Garis

en: Weight
id: Ketebalan

en: Gap
id: Jarak

en: Rotate
id: Putar

en: Google Maps
id: Peta Google

en: Map
id: Peta

en: Heading
id: Tajuk

en: HTML Code
id: Kode HTML

en: Icon Box
id: Kotak Ikon

en: Icon List
id: Daftar Ikon

en: List Item
id: Daftar Item

en: List Item #1
id: Daftar Item #1

en: List Item #2
id: Daftar Item #2

en: List Item #3
id: Daftar Item #3

en: Text Indent
id: Indentasi Teks

en: Image Box
id: Kotak Gambar

en: Image Position
id: Posisi Gambar

en: Image
id: Gambar

en: Navigation
id: Navigasi

en: Arrows
id: Panah

en: Media File
id: Berkas Media

en: Pause on Hover
id: Berhenti sebentar pada Sorotan

en: Autoplay Speed
id: Kecepatan Putar Otomatis

en: Image Spacing
id: Spasi Gambar

en: Image Gallery
id: Galeri Gambar

en: Columns
id: Kolom

en: Attachment Page
id: Halaman Lampiran

en: Random
id: Acak

en: Menu Anchor
id: Jangkar Menu

en: Anchor
id: Jangkar

en: For Example: About
id: Contoh: Perihal

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
id: ID ini akan menjadi ID CSS yang harus Anda gunakan di halaman Anda sendiri, Tanpa #.

en: Progress Bar
id: Baris Kemajuan

en: Percentage
id: Persentase

en: Display Percentage
id: Tampilkan Persentase

en: Inner Text
id: Teks Dalam

en: e.g. Web Designer
id: mis. Perancang Situs

en: Web Designer
id: Perancang Situs

en: Title Style
id: Gaya Judul

en: No sidebars were found
id: Tidak menemukan sidebar

en: Choose Sidebar
id: Pilih Sidebar

en: Spacer
id: Pengatur Jarak

en: Tabs
id: Tab

en: Tab Title
id: Judul Tab

en: Tab Content
id: Konten Tab

en: Tabs Items
id: Item Tab

en: Image Size
id: Ukuran Gambar

en: Text Editor
id: Penyunting Teks

en: Toggle Title
id: Judul Toggle

en: Toggle Items
id: Item Toggle

en: Player Controls
id: Kontrol Pemutar

en: Suggested Videos
id: Saran Video

en: Image Overlay
id: Hamparan Gambar

en: Play Icon
id: Ikon Pemutar

en: Aspect Ratio
id: Rasio Aspek

en: Content Position
id: Posisi Konten

en: &#8592; Back to WordPress Editor
id: &#8592; Kembali ke Penyunting WordPress

en: Active
id: Aktif

en: Inactive
id: Tidak aktif

en: Add Item
id: Tambahkan Item

en: Secondary Color
id: Warna Sekunder

en: Slides to Show
id: Slide Diperlihatkan

en: Slides to Scroll
id: Slide Guliran

en: Toggle Content
id: Ubah Konten

en: The ID of Menu Anchor.
id: ID untuk Jangkar Menu.

en: Icon Hover
id: Ikon Mengambang

en: Primary Color
id: Warna Primer

en: Square
id: Segi-empat

en: Border Width
id: Lebar Batas

en: Posts
id: Artikel
